,

معضلی به نام تاخر فرهنگی

16 5 1391 IMAGE634799386203916384 600x321 - معضلی به نام تاخر فرهنگی

گفته شد، ناهماهنگى در فرهنگ مادی، ناهماهنگى در فرهنگ معنوى را به همراه دارد و برعکس که این ‌ پدیده ناشى از “تأخر” یا “پس‌افتادگی” فرهنگ معنوى از فرهنگ مادى است. زیرا فرهنگ معنوی، ریشه‌دارتر، عمیق‌تر و گسترده‌تر است و نمى‌تواند به سرعت “فرهنگ مادی” تغییر کند. ما مى‌توانیم، لباس و پوشاک، اتومبیل، لوازم خانگی، محل سکونت و… خود را به‌سرعت عوض کنیم. آخرین تکنولوژى را از کشورهاى پیشرفته وارد کنیم اما به‌هیچ عنوان نمى‌توانیم با این سرعت افکار، عقاید، ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى (فرهنگ معنوی) خود را تغییر دهیم بلکه سال‌ها طول مى‌کشد و با کندى بسیار همراه است.

چه بنا بر اصل “مقاومت متفاوت فرهنگی” پذیرفتن تغییر یا مقاومت در برابر آن، در تمام قسمت‌ها و اجزاء و عناصر فرهنگى به یک شکل و اندازه نیست. در برخى چون فرهنگ مادى زودتر و در فرهنگ معنوى دیرتر صورت مى‌گیرد. در نتیجه در همه جوامع نوعى ناهماهنگى میان اجزاء تشکیل‌دهنده فرهنگ وجود دارد و بین این دو فاصله است که اصطلاحاً به آن “تأخر فرهنگی” مى‌گویند.

modir biz940901 300x170 - معضلی به نام تاخر فرهنگی
بنابراین “تأخر فرهنگی” عبارت است: از پس‌افتادگى یا عقب‌ماندگى اجزاء و عناصر فرهنگ معنوى از فرهنگ مادى است که به نسبت در همه جوامع وجود دارد.
اما این پدیده در سازمان های دولتی و خصوصی نیز وجود دارد! بله! می شود! هر آنچه که در اطراف ماست و هر ماهیتی که میبینیم خود سیستمی است که زیر سیستم دیگری دارد، پس این زنجیره همچنان ادامه دارد و می توان یک سازمان را زیر سیستم یک جامعه و یک جامعه را زیر سیستم جهان هستی در نظر گرفت، بنابر همین استدلال “تاخر فرهنگی” در سازمان ها هم وجود خواهد داشت.
سازمان هایی که برای رشد خود برنامه دقیق و زمانبندی شده ندارند و کارراهه شغلی مناسب نیز تدوین نکرده اند و یا روابط در سازمان بر ضوابط مقدم تر هستند با “تاخر فرهنگی” مواجه می شوند به گونه ای که افراد بدون داشتن توانمندی های تخصصی و تنها متکی بر سابقه حضور در مجموعه به سمت های بالاتر سازمان انتقال می یابند و افراد با تخصص بیشتر و مسلط بر اصول علمی و کاربردی در سطوح پایین تر سازمان قرار می گیرند، همین موضوع چالشی است که عواقب ضرربار بعدی را به همراه دارد زیرا افراد به دور از شایستگی ها و توانمندی های تعریف شده در شرایط احراز شغل به سمت خاصی منصوب می شوند و درآمد آنها افزایش می یابد اما فرهنگ معنوی آنها به اندازه فرهنگ مالی افزایش نیافته است و همین فاصله باعث بروز تاخر فرهنگی می شود.
شما میتوانید مطالعات هافستد در مورد فرهنگ را از این قسمت مطالعه کنید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.