,

مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل های قبل از تو سوء تفاهم بود!

نسل هزاره و مدیریت

نسل هزاره نسلی است که در این چند سال اخیر از بسیاری جهات مورد توجه کسب و کارها قرار گرفته است، در این مقاله به طور مختصر و کلیدی به این میپردازیم که نسل هزاره چه کسانی هستند؟ به چه دلیل برای کسب و کارها اهمیت دارند؟ جایگاه نسل هزاره در سازمان ها یا کسب و کارها چگونه است؟ مدیریت را برعهده می گیرند یا ریاست را انتخاب میکنند ! 

نسل هزاره( دهه هفتادی ها ) چه کسانی هستند ؟

نسل “هزاره”یا نسل”Y” که در اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره سوم به دنیا آمده اند, آینده بشریت را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد به خصوص در بحث مدیریت منابع انسانی .( متولدین سال ۱۹۷۶ میلادی تا سال ۲۰۰۴ میلادی )

افزون بر این که نسل یاد شده را “نسل بی خیال” یا “امپراتور های کوچک” می نامند که نشان از شخصیت وابسته آنان دارد, این نسل دو ویژگی دارد:

آن ها والدین نسل “Z” هستند( والدین نسل “Y”، نسل “X” نامیده می شوند) که دنیا را از دریچه ی تازه ای می بینند, وابستگی شدیدی به دنیای مجازی دارند و در قیاس با نسلهای پیشین، فاقد سخت کوشی و تلاش هستند، نسل Y نسبت به نسل X  از درآمد کمتری برخوردار است ولی والدینشان شدیدا به آنها وابستگی تکنولوژی دارد !

این نسل (Y) هرگونه اعتقاد و ارزشی را نسبی تلقی می کند و پیوسته در حال فرو ریختن ارزشهای نسل های گذشته است و در این مسیر،مرزی نمیشناسد.

iStock 000040581640 Medium - مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل هاي قبل از تو سوء تفاهم بود!

نسل Y به طرز عجیبی نسبت به شناخت محیط پیرامون خود کنجکاو است و علاقه بیشتری به گردشگری و شناخت دنیای خود دارد.

?این نسل تمام باورها و اعتقادات دینی و فرهنگی را طرد کرده و آینده ای متفاوت برای بشریت رقم می زند که در چارچوب آن (اگر بتوان برای آن چارچوبی در نظر گرفت) هر رفتار,عمل و تفکری مجاز است و انسان را در نوع تازه ای از آنارشیسم فرهنگی قرار میدهد و اخلاق را نسبی می داند.

?ماجرای نسلی که حالا در سنین جوانی به سر می برند و بعضا از دانشگاه هم فارغ التحصیل شده‌اند فقط در ایران نیست که بحث ‌برانگیز شده و در تمام دنیا با نام های مختلف از این نسل نام برده شده است .

نسل هزاره و ریاست

نسل هزاره ‌ها، برخلاف اجداد و پیشینیانشان، می‌خواهند از همان ابتدا رهبر باشند. یا اگر در آرزوی ریاست هستند ،به این معنا نیست که آنها به محض اینکه پایشان را به اداره گذاشتند می‌خواهند ارتقا یابند.

gx dttl gsp wef davoslive v2 - مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل هاي قبل از تو سوء تفاهم بود!

 

 

 

آنها تنها به تاثیر گذاری بیشتر می اندیشند و تمایل دارند در همه بخش ها اثری از خود ببینند.

 

 

 

 

 

 

آن‌ها تصور می‌کنند که رئیس می‌تواند روی محل کار تاثیرگذار باشد،چه آن‌شخص یک رئیس رسمی باشد چه نباشد.پس لزوما به دنبال ریاست رسمی نیستند،خصوصا اینکه مسئولیت های ریاست ممکن است کمی برایشان ناخوشایند به نظر آید. دلیلش هم روشن است، آنها هیچ وقت در تاثیرگذارترین مسایل  زندگی خودشان رئیس رسمی نبوده اند.

  • ریاست یا تاثیرگذاری؟

بگذارید بیشتر توضیح دهم.اگر از فرزند امروزی خود که در نسل Y  قرار دارد سوال کنید تا ده مورد از مهم ترین ابزارهای دنیا را نام ببرد، اینترنت، تلویزیون، فیس بوک،تویتر و یوتیوب را در ابتدای لیست خود قرار میدهد ! آنها حتی بین فیسبوک و تویتر تفاوت قائل میشوند و عملا هر یک را ابزاری متفاوت قلمداد میکنند. بعد از اینها هم نوبت به کنسول های بازی و باشگاه های فوتبال جهان خواهد رسید! اما به راستی چند درصد از نسل Y در آرزوی رسیدن به ریاست این ابزارها هستند؟ میدانم بعضی از آنها چنین رویاهایی را در سر دارند،اما به راستی چند درصد آنها اینگونه رویاهایی دارند؟

6357408724358805961556537901 millennials.imgopt1000x70 - مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل هاي قبل از تو سوء تفاهم بود!

آنها رفاه میخواهند. لذت بیشتری طلب میکنند و بدون اندیشیدن به ریاست هریک از تاثیرگذار ترین ابزارها در زندگیشان، به دنبال تصاحب و بیشترین و مطلوب ترین سطح دسترسی به آنها هستند.

 پس این ها عادت کرده اند لقمه ای آماده را نوش جان کنند و بعد از آن به بهترین نحو از انرژی آن بهره ببرند. اما مسئولیت پذیری و ریاست بحثی دیگر است.این که با پرسنل و مدیران ارتباط مداوم و عمیقی برقرار کنند،مشکلات خانوادگی پرسنل را بررسی و حل کنند، به مسائل مالی شرکت بپردازند و روزانه با چندین وکیل ملاقات داشته باشند،هیچ یک از این ها رویاهای غالب در نسل هزاره نیستند ،

پس نگران نباشید؛

نسل هزاره به دنبال تصاحب صندلی شما نیستند!

 آنها فقط به دنبال این هستند تا همه جا حضور داشته باشند و دقیقا به همین دلیل است که نسل هزاره علاقه مند است تصویر دورترین اقوام خودش را که بعد از مدت کمی به دیدنشان آمده را با تمام دنیا به اشتراک بگذارد و یا زیر تصویر دور ترین همکار خود کامنت و نظر درج کند و پیگیر تصاویر جدید او باشد. عجیب به نظر میرسد اما حقیقت دارد و نکته جالب این است که احتملا تا ۱۵ سال دیگر ، ۵۰٪ از کسانی که این مقاله را مطالعه میکنند از نسل هزاره خواهند بود و تقریبا تا ۲۵ سال دیگر تمام مدیران منابع انسانی ما از نسل هزاره خواهند بود!

ef employees participating in a free language class in the office - مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل هاي قبل از تو سوء تفاهم بود!

 نکته مهم قابل ذکر  تفاوت میان مدیریت و ریاست است:

 « همانطور که میدانید مدیریت یک هنر است ،هنر خلق و تدوین روشهای جدید با توجه به محدودیت های موجود برای پیش برد اهداف،پس اینجا هدف تعیین میشود و وظیفه رئیس است که با نظم و تعیین قوانین و کنترل شرایط به هدف برسد ، مدیریت به طور مستمر با کارکنان در ارتباط نزدیک است ولی رئیس ممکن است با یک یا دو سطح در ارتباط نزدیک باشد . پس شاید نسل هزاره به دنبال مدیریت و بهتر بگوییم رهبری است نه ریاست ! »

یادمان باشد نسل هزاره بدلیل محیطی که در آن بزرگ شده است به دنبال راحتی و لذت بردن از وسیله یا خدمات است ، پس برای بهتر شدن تلاش می کند و اگر شما رییس او باشید پیشنهاد ما این است که در چهارچوبی منظم ، تعیین شده و تحقیق شده به او آزادی عمل بدهید و موارد لازم را برای او فراهم کنید و مطمئن باشید به بهترین نحو از پس کار بر می آید!

glace brisee - مدیریت یا ریاست نسل هزاره؟! نسل هاي قبل از تو سوء تفاهم بود!

در کشور های اروپایی از نسل هزاره به عنوان نسل یخ شکن یاد شده است !

نسلی که جاده را هموار می کند و منشا اثر اتفاقات تازه و خارق العاده در دنیای ما خواهد شد ، بدون شک آنها به ریاست نه نمیگویند و این نسل به دلیل خودشیفتگی بالایی که دارد به ریاست بله میگوید اما جواب بله آنها در مسیر بهبودی فعالیت مدیریت و کارکنان و هرچه راحت تر شدن خدمات و کالا خواهد بود .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.