,

کتاب A Whole New Mind  (ذهن کامل نو) نویسنده: دانیل پینک (Daniel H. Pink)

a whole new mind 797x321 - کتاب A Whole New Mind  (ذهن کامل نو) نویسنده: دانیل پینک (Daniel H. Pink)

درباره ی نویسنده کتاب ذهن کامل نو:

دنیل پینک یکی از بهترین نویسنده های جهان است، وی سالیان سال است که برای نشریه هایی همچون نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال قلم می زند.

 

از مجموعه کتاب های او می توان به کتاب ذهن کامل نو اشاره نمود که تا کنون به بیش از ۱۶ زبان دنیا ترجمه شده است و از مهارت های کم نظیر او در نوشتن که بگذریم، او یکی از سخنران های مطرح جهان هم است و یکی از سخنرانی های او در سایت TED.com در بین ده سخنرانی برتر قرار گرفت و بازدید کنندگان این سایت استقبال بسیار زیادی از سخنرانی وی کردند.

معرفی کوتاه کتاب ذهن کامل نو:

این کتاب عجیب ترین کتابی است که تا به حال خوانده ام.  دنیل پینک در کتاب ذهن کامل نو در سال ۲۰۰۵ پیش بینی می کند که در چند سال آینده چه شغل هایی از بین خواهند رفت و امروزه می بینیم که اغلب این پیش بینی ها درست از آب درآمده و البته دنیل پینک در این کتاب صرفاً یک پیش بینی ساده انجام نمی دهد، بلکه بسیار هوشمندانه و دقیق، دلایلی را برای گفته ی خود می آورد که به زعم خودم، دلایل خوبی هستند.

کتاب ذهن کامل نو بخش های دیگری هم دارد که یکی از بخش های آن مربوط به از بین رفتن کسب و کار ها می شود و اکثر کتاب از خوبی های نیم کره راست مغز ما گفته شده است.

خب همان طور که می دانید نیم کره چپ مغز ما کارهای منطقی و تحلیل را بر عهده دارد و نیم کره راست ما جایگاه هنر، موسیقی، خلاقیت و نوآوری است.

در بخشی از این کتاب گفته شده که ما در دانشگاه ها و مدارس اغلب بر روی کار های منطقی متمرکز بوده ایم، در صورتی که جهان دارد به سمتی حرکت می کند که طراحی حسی و هنر و خلاقیت، نقش مهم تری در زندگی شغلی افراد جامعه پیدا می کند.

افرادی که در دانشگاه هستند و صرفاً یاد می گیرند تا مثل یک کامپیوتر عمل کنند، در واقع کارگران دانش هستند

(پیتر دراکر)

طبق گفته های این کتاب، کارهایی که در آن صرفاً منطق وجود دارد و یک کار یکنواخت است، یک کامپیوتر سریع تر و دقیق تر از انسان می تواند آن کار ها را انجام دهد (مثل ماشین حساب، که در قدیم با چرتکه حساب و کتاب ها را انجام می دادند و امروزه به سرعت با یک ماشین حساب ساده می توان ارقام نجومی را محاسبه کرد) و به همین دلیل شغل هایی که کامپیوتر می تواند جایگزین انسان ها شود، به کلی از بین خواهند رفت و در آینده شغل هایی باقی خواهند ماند که در آن احساس، خلاقیت و هوشمندی خاصی وجود داشته باشد (چون کامپیوتر حالا حالا ها به این درک نخواهد رسید که بتواند احساس انسان ها را به طور کامل درک کرده و از خود خلاقیت و نوآوری بروز دهد).

A Whole Book - کتاب A Whole New Mind  (ذهن کامل نو) نویسنده: دانیل پینک (Daniel H. Pink)

اگر می خواهیم در آینده کسب و کاری پر رونق داشته باشیم، باید بدانیم که آینده شغلی ما در حال حرکت به چه سمتی است.

در ادامه درباره شغل هایی صحبت خواهیم کرد که بزودی از بین خواهند رفت.

در ادامه درباره چند شغل که احتمال از بین رفتن آن ها بسیار است، صحبت خواهیم کرد.

البته تعدادی از این شغل ها از کتاب ذهن کامل نو استخراج شده و تعدادی هم بنا به تجربه و برداشت شخصی در این مقاله گنجانده شده است.

مشاوران املاک بیکار خواهند شد

یکی از شغل هایی که بزودی از بین می رود، آژانس مشاوره املاک و مستغلات است که اگر به همین شکل (سنتی) ادامه داشته باشد، بزودی از بین خواهد رفت.

شاید شما با این صحبت مخالف باشید و برای شما باور پذیر نباشد اما اگر کمی دقت کنیم، می بینیم که اغلب مشاوران املاک، واقعاً مشاور املاک نیستند و فقط اطلاعاتی را که دارند، در اختیار مراجعین قرار می دهند.

خب تصور کنید، این اطلاعات در یک سایت وجود داشته باشد، در این صورت دیگر افراد به مشاوران املاک مراجعه نمی کنند و همه اطلاعات را از روی وب سایت بر می دارند و به راحتی از قیمت، متراژ، امکانات وغیره با خبر می شوند و البته کار های عقد قرارداد هم به راحتی می تواند به صورت اینترنتی انجام شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

البته حق می دهم که باور این موضوع برای شما کمی دشوار باشد و بگویید: مگر می شود خانه و زمین را به صورت اینترنتی خریداری کنیم (همان طور که ۱۰ سال پیش کسی باور نمی کرد که می شود اتومبیل را به صورت اینترنتی خریداری کرد و امروز می بینیم دیجی کالا این کار را انجام داده و افراد به راحتی به سایت مراجعه کرده و خرید خود را به صورت غیر حضوری انجام می دهند).

سوپرمارکت ها از بین خواهند رفت

با استفاده از یک وب سایت می توانیم درآمد فعال داشته باشیم. درآمد فعال یعنی این که برای کسب درآمد نیازی به حضور فیزیکی شما نباشد.

فرض کنید شما صاحب یک سوپرمارکت هستید، برای این که بتوانید درآمد کسب کنید، باید در مغازه خود حضور داشته باشید و اگر درب سوپرمارکت شما بسته باشد به هیچ عنوان نمی توانید درآمدی داشته باشید. از طرفی هم مشتریان شما محدود به محل زندگی شما هستند.

online shopping security lead.ashx  - کتاب A Whole New Mind  (ذهن کامل نو) نویسنده: دانیل پینک (Daniel H. Pink)

اما تصور کنید یک وب سایت داشته باشید که همه عکس های محصولات خود را به همراه توضحات و قیمت آن ها در آن قرار داده اید.

در این صورت ممکن است افراد از شهرهای دیگر هم محصولات شما را خریداری کنند و شما با داشتن یک وب سایت می توانید از کل کشور (و حتی جهان) سفارش داشته باشید و به هیچ عنوان نیازی به حضور شما نیست.

یعنی زمانی که افراد از سایت شما خرید می کنند، یک پیام برای شما ارسال می شود و فقط کافیست، محصول مورد نظر را برای مشتری پست کنید.

شغل های دیگری که نابود می شوند

اما افرادی که بزودی از کار بیکار می شوند عبارت اند از:

  • پزشکان عمومی: کار اغلب پزشکان عمومی، تشخیص اولیه است و پزشکان  عمومی، معمولاً صرفاً اطلاعاتی که دارند را در اختیار بیمار می گذارند. به عنوان مثال: فرد مراجع زمانی که علائم خود را به پزشک عمومی می گوید، مثلاً می گوید سردرد و گلو درد دارم. خب پزشک در مقابل به اطلاعات خود رجوع کرده و یک جواب عمومی را به شخص مراجع می دهد مثلاً می گوید: شما احتمالاً سرما خورده اید و یک برگ   Adult Cold  چاره ی کار شماست!
  • برنامه نویسان: امروزه نرم افزار هایی ساخته شده است که نرم افزار تولید می کنند. پس دیگر به برنامه نویسانی که فقط یک کار یکنواخت را انجام می دادند نیازی نیست.
  • معلمان: نرم افزار های چند رسانه ای آموزشی جای معلمان بداخلاق و بی حوصله را خواهند گرفت (شوخی).
  • راننده تاکسی ها: این شغل هم اکنون در کشور ما در حال نابودی است و شرکت هایی نظیر اسنپ و تپسی، جای رانندگان تاکسی را می گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چرایی و چگونگی نابود شدن این شغل ها، حتماً پیشنهاد می کنم کتاب ذهن کامل نو را مطالعه کنید.

 

قانون کلی نابودی کسب و کارها:

((به طور کلی هر کاری را که کامپیوتر بتواند راحت تر و سریع تر از انسان انجام دهد، از بین خواهد رفت.))

مصداق بارز: چند سال پیش مردم برای پرداخت قبض و دریافت پول به متصدیان اخمو و بداخلاق (شوخی!) بانک ها مراجعه می کردند،

اما اکنون تقریباً فردی را نمی بینیم که برای این کارها به بانک مراجعه کند و مردم به راحتی با استفاده از دستگاه های ATM کارهای خود را انجام می دهند، البته در حال حاضر بسیاری از کارها را می توان با یک تلفن همراه به آسانی در منزل انجام داد.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.