,

در مورد زنجیره فرمان در سازمان خود چه می‌دانید؟

C:\Users\client4.MULTIWEB\Desktop\ax\10650_520.jpg

آیا موضوع قدرت در کار، در زنجیره فرمان نهفته است؟

آیا مایلید در مورد زنجیره فرمان بیشتر بدانید؟ زنجیره فرمان بیانگر شیوه ای است که نهاد های نظامی، مذهبی، شرکتی، دولتی و دانشگاه ها به وسیله آن و بطور سنتی سلسله مراتب گزارش دهی خود را ساختار بندی می کنند.

هنگامی که در یک سازمان، یک کارمند به کارمند دیگر گزارش می دهد، تصمیمات و ارتباطات مورد نظارت دقیق قرار گرفته و در زنجیره فرمان سازمان جاری خواهد بود.در زنجیره فرمان سنتی، اگر به تصویر ساختار روابط سازمان در چارت سازمانی نگاه کنیم، رئیس یا مدیر عامل در راس زنجیره فرمان قرار داد. کارمندی که بطور مستقیم به وی گزارش می دهد نیز در جایگاه دوم چارت قرار می گیرد.به همین صورت کارمندانی که به او گزارش می دهند نیز در خط سوم جای می گیرند و به همین صورت مراتب گزارش دهی در یک سازمان ادامه می یابد. در هر سطح از سازمان، قدرت اخذ تصمیات به همین صورت تقلیل یافته و خرد می شود.

http 198 143 178 16 uploads post attachment 10 1 - در مورد زنجیره فرمان در سازمان خود چه می‌دانید؟

در روش سلسله مراتبی،برای سازماندهی جریان اطلاعات، تصمیم گیری و  قدرت و اختیارات، هر سطح از سازمان تابع سطحی است که به آن گزارش می دهد.اصطلاحاتی نظیر مادون برای اشاره به کارمندان گزارش دهنده و مافوق برای اشاره به کارمندانی که گزارش به آن ها داده می شود، مانند مدیران،از زبان و تفکر سلسله مراتبی سنتی هستند.

فرمان و کنترل در زنجیره فرماندهی یک سازمان در دون آن جای دارند.هر چه جایگاه شغلی شما در زنجیره فرمان بالاتر باشد، قدرت، اختیار، مسئولیت و پاسخ گویی شما نیز بیشتر خواهد بود.ساختار های سلسه مراتب سنتی  هم دارای جوانب مثبت و هم جوانب منفی در سازمان ها میباشند.

جوانب مثبت زنجیره فرمان +آیکون

-برای کارمندانی که مسئولیت انتقال اطلاعات را بر عهده دارند، مراتب گزارش دهی شفافی تعریف شده است.

-هر کارمند تنها یک رئیس دارد که مشکل وجود چندین مافوق را در زنجیره فرمان برطرف می کند.

-مسئولیت‌ها و پاسخ‌گویی ها بطور شفاف تعیین شده اند و هر مدیر دارای مسئولیت نظارت بر گروهی از کارمندان است که یک وظیفه را بر عهده دارند.در نتیجه کارمندان در مورد مراجعه به هرشخص جهت کسب  منابع، کمک، و بازخورد دچار سردرگمی نیستند.

-نوعی سادگی و امنیت در سازماندهی افراد و روابط غیرقابل انعطاف، و کنترل شده وجود دارد.این سازماندهی به شکل یک آبشار سلسله مراتبی ساختاریافته خود را نشان میدهد.

-زنجیره فرمان تعیین کننده مسئول مشخص برای هر تصمیم در تعاملات با مشتریان و فروشندگان است. عناوین شغلی،که هر سطح از سازمان را تعریف می کنند، اختیارات و مسئولیت های ذینفعان سازمان را نیز مشخص می کنند.

چالش های سازماندهی زنجیره فرمان +آیکون

-تفکر زنجیره فرمان در عصر صنعتی ریشه دارد، یعنی زمانی که کار با فعالیت های پر نوسان مواجه بود.گزینه های اطلاعاتی و ارتباطی محدود بودند و تصمیم گیری و اختیارات در دستان افراد اندکی،آن هم در راس یا نزدیک به راس یک سازمان قرار داشت.امروزه سازمان ها با انبوهی از گزینه های ارتباطی و همچنین مشاغلی چالش برانگیز و اطلاعات محور با نیاز به تصمیم گیری بسیار سریع مواجه هستند. زنجیره فرمان، به اشکال مختلف، نیازها و گزینه های جدید این سازمان ها را محدود ساخته است.

-زمانی که اطلاعات همه جا در دسترس باشد، دیگر به سلسله مراتبی که انتقال تصمیمات و اطلاعات لازم را توسط سطوح مختلف کارمندان تضمین کند، نیازی نخواهد بود. نیاز به انعطاف و تصمیمات سریع تر در محیط کاری پرسرعت، مستلزم آن است که کارمندان مستقیما با تمامی سطوح سازمان در ارتباط باشند. اگر قرار باشد ارائه خدمات به مشتری عقب بیفتد یا آنکه کار یک کارمند کند شود، نبود مدیر به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود. کارمند باید بتواند با رئیس رئیس خود یا شخص مدیر عامل صحبت کند.

-اگر تمایل بر ایجاد کارمندانی باشد که بتوانند به خاطر نیاز مبرم مشتری در جهانی پرسرعت، با سرعت هر چه بیشتر نیاز او را مرتفع سازند، کارمندان باید بتوانند اطلاعات و تصمیمات را بلافاصه و بدون نیاز به ناظر جهت تحقق نیاز مشتری در زمان مقرر جا به جا کنند.

-مشاغل امروزی دیگر دارای تعاریف سختگیرانه نیستند، و انتظارات فعلی باعث ارتقای توانمندسازی، خودمختاری، و اختیار تصمیم گیری کارمندان در جایی که نیاز به تصمیم گیری است شده اند.

-نظم سلسله مراتبی شاید هنوز هم برای راحتی مراتب سازمانی و گزارش دهی موجود در زنجیره فرمان چارت سازمانی یک سازمان وجود داشته باشد. ولی خطوط و سخت گیری های گذشته دیگر کم رنگ شده اند.در گذشته، اگر یک کارمند برای صحبت با رئیس مدیر خود سعی می کرد که وی را دور بزند، با تذکر جدی در مورد هدف وجود زنجیره فرمان در سازمان مواجه می شد.اما امروزه این مساله مانند گذشته نیست.

-گرچه هنوز هم بقایای زنجیره فرمان در برخی از سازمان ها باقی است، اما اعمال آن در زمانی که گردش اطلاعات و ارتباطات به راحتی توسط هر عضو از سازمان ممکن است، دشوار خواهد بود.

-حوزه کنترل یک مدیر، با حضور تعداد  بیشتر کارمندان گزارش دهنده، وسیع تر خواهد شد و این مساله با تفکر زنجیره سازمانی سخت گیرانه در تضاد است.

-این تغییر، مدیر را وادار می کند که اختیار عمل بیشتری را ارائه دهد. فناوری باعث کمرنگ تر شدن سلسله مراتب شده است زیرا اطلاعات در همه زمان در اختیار کارمندان است. بسیاری از سازمان ها در حال تجربه ارزش تصمیم گیری غیرمتمرکز هستند.

قدرت مقام

http 198 143 178 16 uploads post attachment 10 1 1 - در مورد زنجیره فرمان در سازمان خود چه می‌دانید؟

قدرت مقام در مفهوم زنجیره فرمان هنوز هم در سازمان ها نقش ایفا می کند. این مفهوم، محصول فرعی یک سازمان دارای سلسله مراتب سنتی است.

دانش مدیریت جدید در حال جستجو برای گزینه های دیگر جهت ارائه خدمات سازمانی و مشتری در دنیای مدرن است. ولی در عین حال، حتی کوچکترین سازمان ها نیز در حال بازگشت به زنجیره فرمان سنتی هستند، یعنی همان مدل سلسله مراتبی سازمانی.آینده امید های زیادی را برای ایجاد ساختارهای سازمانی بدیع به همراه خواهد داشت که بتوانند نیاز های کارمندان، سازمان ها، و بازار را برآورده سازند. اما، تفکر سلسله مراتبی، زنجیره فرمان، و تنفیذ قدرت به مقام و عناوین هنوز هم وجود دارد.

 

خب،امیدوارم تا اینجا از این مقاله و افزایش درک خودتان در مورد زنجیره فرمان لذت برده باشید.اگر چه مطالب تا حدودی دشورار بود اما فراموش نکنید که دانشمندان امروز کاملا بر این باورند که لذتی وصف نشدنی در تفکر و آموختن وجود دارد که علاوه بر قوی تر ساختن شما از لحاظ علمی،شور و حالی دوچندان را برای مقابله با چالش های هرروزی در شما پدید می آورند.خوشحالیم که با ما همراه هستید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.