, , ,

توسعه و آموزش منابع انسانی در راستای حفظ و نگهداری آنان در سازمان

توسعه و آموزش منابع انسانی در راستای حفظ و نگهداری آنان در سازمان

هدف از آموزش، ارتقای منابع انسانی و همین‌طور بهبود بهره‌وری، تاثیرگذاری و سودآوری هر کارمند در موقعیت شغلیِ مخصوص به خود است.

امکان پیشرفت، یادگیری و ارتقای مسیر شغلی برای هر نیرویی خوشحالی و رضایت کاری بیشتری را به ارمغان دارد. اگر فرصت رشد در یک سازمان وجود داشته باشد، نیروهای انسانی میل کمتری برای مهاجرت و ترک سازمان و یا موقعیت شغلی خود خواهند داشت.

رازهای رشد و توسعه‌ی منابع انسانی

۱. به کارمندان اجازه‌ی انتخاب بدهید: درست است که شما تعیین کننده‌ی خط مشی توسعه‌ی افراد در سازمانتان هستید اما سعی کنید به آنها این امکان را بدهید که خودشان انتخاب کنند و در قالب پیشنهاد به شما ارائه کنند.

۲. در مسیر آموزش؛ کارمندان خود را تنها نگذارید و اگر نیاز به توضیحات بیشتر، قرار ملاقات با افرادی خاص یا ارتباطات بیشتری دارند حتما در کنارشان باشید و تجربه‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. توجه کنید شما قصد دارید افرادی را پرورش دهید که در سازمان شما باقی بمانند اما اگر امکان همراهی با سازمان شما را نداشتند، همواره از آموزه‌های قبلی خود راضی باشند و از برند شما به عنوان برندی که فرصت پیشرفت و رشد را برایشان فراهم کرده است یاد کنند.

راه‌های رشد و توسعه‌ی منابع انسانی

۱. گستره‌ی اختیارات شغل را افزایش دهید: به نیرو اجازه دهید با چالش‌ها و مسئولیت‌های جدیدی در کار مواجه شود تا بتواند مهارت‌های خود را بهبود بدهد.

۲. کارهای تکراری‌ای که به مدت طولانی انجام داده است را به کارمند دیگری انتقال دهید: با این کار نه تنها کارمند را از خستگی و بی‌حوصلگی ناشی از انجام کارهای طولانی نجات داده‌اید بلکه فرصت تجربه‌ی کارهای جدید را برای نیرویی دیگر فراهم کرده‌اید(همین کار برای یک کارمند دیگر به معنای افزایش گستره‌ی اختیارات شغل است)

۳. اقتدار بیشتری در اختیار کارمند قرار بدهید: اجازه بدهید برای مسائلی تصمیم گیری داشته باشد و مسیر شغلی خود را مدیریت کند.

۴. از نظرات تخصصی کارمند در تصمیم گیری‌های مهم استفاده کنید.

۵. کارمند منتخب را در جلسات و دورهمی‌های مهم دعوت کنید.

۶. سعی کنید دیتا و اطلاعات بیشتری در حوزه کاری شخص در اختیارش بگذارید( دقت کنید که اطلاعات محرمانه نباشند)

۷. اختیار گزارش دادن از روندهای کاری و تخصصی اعضای تیم را در اختیار کارمند منتخب قرار بدهید.

۸. او را مدیر یک پروژه‌ی خاص کنید و مسئولیت راهبری، نظارت و گزارش دادن را بر عهده‌اش بگذارید.

۹. اجازه بدهید که کارمند با مدیر مستقیم خود زمان بیشتری را سپری کند، مدیر مستقیم می‌تواند به عنوان مربی و مشاور در پرورش مهارت‌‌های کارمندان نقش مهمی را ایفا کند.

۱۰. از کارمند منتخب به عنوان معلم استفاده کنید تا آموزه‌های خود را فراموش نکند و نیز اشخاص مفید دیگری را برای سازمان پرورش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.